Головне

Новини / Головне

2020-05-25 10:22

Чек-лист документів перед купівлею житла в новобудові

Тут коротко і доступно про те, які документи варто попросити та перевірити, якщо купуєте житло в новобудові. Ми підготували для вас актуальний чек-лист, який допоможе зорієнтуватись і впевнено почувати себе в центрі продажу квартир.

 

Пам’ятайте: ретельна підготовка = безпечна покупка.

 

1. Перевірте чи є в забудовника право користування земельною ділянкою. Це може бути: право власності, оренда, суборенда або суперфіція. При чому для клієнта немає суттєвого значення, яка із цих форм користування визначена. Володіння землею не гарантує безпроблемне будівництво, так само як і оренда не означає гірший варіант. Більш важливо вам, як інвестору, переконатися, що документи ці впринципі є і приведені в порядок - зверніть увагу чи дійсні вони, чи актуальні на момент початку будівництва. А також обов’язково перевірте, що цільове призначення землі - для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку й не інакше.

 

2. Містобудівні умови й обмеження – це документ, що містить комплекс вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення тощо.

Ці документи мають бути чинні, тобто занесені в реєстр містобудівних умов та обмежень, де ви зможете знайти їх у вільному доступі на сайті. Наприклад, для Рівного такі дані треба шукати тут: https://arhrv.gov.ua/map/gencity (за номером, іменем, користувачем земельної ділянки тощо)

Серед містобудівних умов та обмежень знайдіть інформацію про поверховість будівництва, яке вас цікавить! Це важливо! Уявімо, якщо ви купуєте квартиру на 11-му поверсі, а в цих документах було вказано всього 9 поверхів, то все решта - це квартири в повітрі, які буде складно приватизувати.

 

3. Технічні умови на підключення до інженерних мереж (таких як газ, вода, каналізація, електроенергія). Відповідно у центрі продажу вам мають надати договори з кожною екплуатуючою організацією, а саме Рівнеоблводоканал, Рівнегаз і Рівнеобленерго - у випадку для нашого міста. По завершенню будівництва ці організації підключають нових абонентів у мережу.

 

4. Проектна документація та висновок експертизи. Здавалося б без цього впринципі не можливо було отримати дозвіл на будівництво. Але краще перестрахувати себе і запросити, щоб вам надали проектні креслення, розрахунки, цифри тощо. Ці документи не обо’язково будуть наявні в центрі продажу, але сумлінний забудовник, якому немає чого приховувати і який зацікавлений у клієнті, покаже їх вам. Можете прийти на консультацію з  будівельником, тоді він допоможе їх оцінити.

 

5. Ліцензія на здійснення будівельної діяльності та кваліфікаційні сертифікати. А саме - сертифікат особи, що здійснює авторський нагляд і сертифікат особи, що здійснює технічний нагляд.

 

6. Дозвільні документи: повідомлення про початок виконання будівельних робіт або дозвіл на виконання будівельних робіт, виданий ДАБІ (це залежить від класу наслідків, складності об’єкта, який зводитиметься). Тільки за їх наявності може починатися будівництво багатоквартирного будинку. Дозвільні документи мають бути занесені в реєстр Державної архітектурно-будівельної інспекції України. Рекомендуємо скористатись цим і знайти їх на сайті за номером, або ж є новий діджитал-інструмент: Telegram-бот DabiDataBot (https://t.me/DabiDataBot) – шукає будь-які дані в Реєстрі ДАБІ, та вчиться поєднувати їх із даними Державного земельного кадастру.

 

7. Договір про пайову участь в ЖБК, договір купівлі\продажу, купівлі\продажу майнових прав, або договір попереднього продажу згідно з яким ви будете оформлювати право власності на квартиру. Мало людей знає, що цей договір є двостороннім, а тому ви як пайовик можете пропонувати свою редакцію договору чи правки, щоб себе убезпечити. Поцікавтеся чи передбачив забудовник для себе штрафні санкції у разі невиконання строків здачі в експлуатацію будинку.

 

Пам’ятайте, що найголовніший «документ» в цьому переліку - це репутація забудовника - його ні купити, ні підробити не можна.  Знайдіть бенефіціарів і подумайте чи публічні ці особи, яка їх репутація, чи є публікації в ЗМІ, яке територіальне розміщення, де знаходиться офіс, чи є завершені проекти і чи рекомендують забудовника інші люди тощо.

 

Ось такий актуальний для нашого сьогодення чек-лист по покупці квартири в новобудові для вас склали експерти PRO Житло. Попросіть у центрі продажу, щоб вам надали всі ці документи для ознайомлення і не полінуйтесь самотужки перевірити їх актуальність в електронних реєстрах. Додатково можете залучити юриста, який допоможе оцінити чи в порядку дозволи і угоди. Можливо, це видасться вам складним чи довгим шляхом, але це дрібниці в порівнянні із тим, що потім переживають ошукані інвестори будівництв.

А також ви можете написати нам у меседжер і отримати безкоштовну консультацію про будь-яке будівництво. Поінформований - значить озброєний!

Останні

2020-06-01 17:14

Розтермінування: рекламний хід чи вигідна пропозиція?

2020-05-25 11:07

Таунхаус - більше, ніж квартира, менше ніж будинок

2020-05-25 10:22

Чек-лист документів перед купівлею житла в новобудові

2019-11-15 15:05

Проблемні новобудови. Як не втрапити в будівельну аферу.